6 жовтня 2016 року попри шквал критики релігієзнавців, юристів і представників ВРЦіРО Верховна Рада розглядатиме резонансний законопроект №4128 В. Єленського у першому читанні. Про це повідомляє Інформаіційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на офіційний веб-портал Верховної Ради України.
 
Ініціатива легалізувати церковне рейдерство була рекомендована профільним комітетом до розгляду в парламенті ще на початку літа без погодження з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій. При цьому, як зазначав голова Юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов, прийняття законопроекту несе загрозу для всіх релігійних організацій, оскільки втручається в їхню діяльність і пропонує механізм, за яким сьогодні захоплюються храми у віруючих УПЦ.
 
Нагадаємо, що згідно з логікою законопроекту В. Єленського № 4128, будь-яка стороння людина може вважати себе членом певної парафії та голосувати за її перехід в іншу юрисдикцію. За такою схемою вже відбулися десятки захоплень храмів Української Православної Церкви. Як відзначав у своїй доповіді Блаженніший Митрополит Онуфрій на Соборі єпископів УПЦ 29 січня 2016 року, під час так званих голосувань загальних зборів за перепідпорядкування парафій «відбувається підміна понять, і територіальну громаду ототожнюють із релігійною громадою».
Своє занепокоєння та негативне ставлення до законопроекту №4128 висловили представники Всесвітньої Ради Церков, члени Секретаріату ВРЦіРО, науково-експертне управління Верховної Ради, Інститут релігійної свободи, юристи Міжнародного інституту захисту прав людини країн Східної Європи, українські релігієзнавці.
 
Зокрема, фахівці звертають увагу на те, що запропоновані Єленським зміни до чинного законодавства несуть загрозу невиправданого втручання держави в автономність релігійних громад та появи нових конфліктних ситуацій через плутанину у порядку внесення змін до статутів. Також експертами та юристами відзначається некоректність використання запропонованого в законопроекті терміну «самоідентифікація» та виразу «участь у релігійному житті конкретної громади». Окрім того, наголошується на неузгодженості запропонованих приписів з європейськими нормами, практикою ЄС з прав людини, положеннями Конституції України.
 
25 березня 2016 року Інформаційно-просвітницьким відділом УПЦ був проведений брифінг, під час якого була висвітлена аргументована позиція Церкви стосовно резонансного законопроекту Єленського.